Loja e Përgjegjshme në Lojërat e Fatit

Të jeni një lojtar i përgjegjshëm është një detyrë e thjeshtë për dikë, por mund të jetë shumë e vështirë për dikë tjetër. Prandaj, ju lutemi hidhini një sy këshillave dhe mjeteve tona të dobishme për të luajtur në mënyrë të sigurt online. Gjithashtu, gjeni aplikacione, organizata dhe linja ndihmëse pa pagesë të Lojës së Përgjegjshme në Lojërat e Fatit.

Lojërat e fatit online duhet të jenë gjithmonë argëtuese, por si me çdo formë argëtimi, ka raste kur mund të shkojmë shumë larg dhe mund të bëhet një varësi. Ballafaqimi me varësinë është i frikshëm dhe ne duam të sigurojmë që të gjithë lexuesit tanë të dinë se si të kënaqen duke luajtur lojëra të fatit online në mënyrë të sigurt dhe me përgjegjësi.

Ndihma Profesionale

Nëse e gjeni veten duke luftuar me një problem të lojërave të fatit ose dikush i afërt me ju është duke luftuar, ka ndihmë për të gjetur. Profesionistët janë në dispozicion në mbarë botën dhe ata janë gjithmonë të gatshëm t'ju ndihmojnë kur ju nevojiten më shumë. Këtu janë disa nga burimet më të spikatura ndërkombëtare dhe lokale të ndihmës në dispozicion.

GamblingTherapy.org

GamblingTherapy.org është një burim ndërkombëtar që ofron terapi për ata që kanë nevojë. Linja e tyre e ndihmës në shumë gjuhë i vë lojtarët në kontakt me ata që flasin gjuhën që u nevojitet. Ju gjithashtu mund të lidheni me grupe mbështetëse në gjuhë të ndryshme. Marrja e ndihmës përmes forumeve mbështetëse të terapisë së lojërave të fatit, si dhe përmes emailit, është e thjeshtë nëse kërkoni të komunikoni pa pasur nevojë të flisni në telefon.
Vizitoni ueb faqen zyrtare 

BeGambleAware.org

BeGambleAware ofron ndihmë dhe mbështetje konfidenciale për këdo që është i shqetësuar për zakonet e tyre të lojërave të fatit.
Vizitoni ueb faqen zyrtare


Burimet & Mjetet

Pavarësisht nëse kërkoni të mësoni më shumë rreth problemeve me lojërat e fatit ose bëni një kuiz për të mësuar më shumë për veten tuaj, në dispozicion janë shumë mjete online. Hidhini një sy burimeve dhe mjeteve në dispozicion për lojtarët që mund të kenë nevojë për ndihmë ose më shumë informacion.

ResponsibleGambling.org

ResponsibleGambling.org fokusohet në çdo aspekt të mundshëm të problemeve me lojërat e fatit. Me burime si për të rriturit ashtu edhe për të rinjtë, është e lehtë të gjeni diçka me të cilën mund të lidheni ju ose një person i dashur. Përveç kësaj, vizitorët mund të gjejnë shumë burime specifike për rajonin, duke përfshirë numrat e telefonit të ndihmës për lojërat e fatit pa pagesë, programe të vetë-përjashtimit dhe shumë më tepër.
Vizitoni ueb faqen zyrtare

Aplikacioni GT 
Projektuar nga GamblingTherapy.org, aplikacioni GT është në dispozicion për Android dhe iOS. Duke përdorur aplikacionin, do të keni qasje të menjëhershme në pyetësorët e vetëvlerësimit, mbështetjen e drejtpërdrejtë, ushtrimet e ndërgjegjes, citatet motivuese, mbështetjen e krizave dhe shumë më tepër. E gjithë kjo është në dispozicion falas kurdo ose kudo që mund t'ju nevojitet.
Vizitoni ueb faqen zyrtare

Këshilla

Këshilla për Mbajtjen e Përgjegjshmërisë në Lojërat e Fatit Online:

FAQ

Ata që kanë nevojë mund të gjejnë shumë mjete për lojërat e fatit të përgjegjshëm në kazinotë online. Këto përfshijnë caktimin e kufijve për depozitimin, bastet dhe tërheqjet tuaja. Ju gjithashtu mund të zgjidhni të vetëpërjashtoheni për të marrë një pushim nga lojërat e fatit për një kohë të caktuar ose për një kohë të pacaktuar.

Shumë organizata i konsiderojnë problemin e lojërave të fatit si një çështje të shëndetit mendor dhe kjo është arsyeja pse është thelbësore të flisni me një profesionist të shëndetit mendor kur kërkoni ndihmë. Megjithatë, marrja e ndihmës për lojërat e fatit nuk është diçka për të cilën duhet të keni turp.

Përderisa disa lojëra të tilla si pokeri mund të kërkojnë aftësi për t'u kuptuar, fati është gjithmonë faktori vendimtar kur luani lojëra të fatit, pavarësisht sa të aftë mund të jeni. Një përzierje e rastësishme e kartave ose e simboleve me fat që shfaqen në automat ka të bëjë me fatin dhe nuk ka asnjë mënyrë për të mashtruar fatin.

Supozoni se e gjeni veten duke humbur përderisa luani një slot online, por keni dëshirën për të vazhduar lojën e fatit, për të ndjekur një fitore të mundshme. Në atë rast, ky është momenti për t'u larguar nga automati dhe për të provuar përsëri një ditë tjetër.

Nëse dyshoni se keni një problem me lojërat e fatit kompulsive, hapi i parë është të ndaloni dhe mbyllni llogarinë tuaj të kazinosë. Më pas, kontaktoni një profesionist dhe sigurohuni që të shmangni tundimin. Kontaktoni gjithmonë një profesionist të problemeve të lojërave të fatit për të marrë këshilla dhe ndihmën që ju nevojitet.

Njoftim i Rëndësishëm

Duke vizituar këtë faqe, ju vërtetoni se jeni mbi 18 vjeç dhe po jepni pëlqimin tuaj që ne të vendosim cookie. Ne përdorim cookie për të përmirësuar përvojën tuaj të shfletimit, për të shërbyer reklama ose përmbajtje të personalizuara dhe për të analizuar trafikun tonë. Lexoni më Shumë